Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Centrum Usług Społecznych w Lubominie

Kopernika 7, 11-135 Lubomino

 

Korpus Wsparcia Seniorów

 

W ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubominie przystąpił do realizacji nowego świadczenia pomocy społecznej w formie usług sąsiedzkich.

Usługi sąsiedzkie to świadczenia pomocy społecznej o charakterze opiekuńczym, które organizowane są w miejscu zamieszkania i świadczone przez wskazane osoby blisko mieszkające. Osoby sprawujące usługi opiekuńcze w formie usług sąsiedzkich wynagradzane są w formie pieniężnej przez gminę.

W ramach usług sąsiedzkich może być świadczona pomoc w następującym zakresie: pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz, w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Kto może skorzystać z usług sąsiedzkich?

Z usług sąsiedzkich mogą skorzystać osoby samotne, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione, jak również osoby, które wymagają pomocy innych osób, a rodzina z różnych przyczyn nie jest w stanie takiej pomocy zapewnić.

Kto może świadczyć usługi sąsiedzkie?

Świadczeniem usług sąsiedzkich będą zajmować się osoby, które spełnią poniższe wymagania:

  • ukończyły 18 rok życia,

  • nie należą do rodziny osoby, dla której mają być świadczone usługi,

  • nie są zamieszkującym oddzielnie członkiem rodziny (małżonkiem, wstępnym lub zstępnym) osoby, dla której mają być świadczone usługi,

  • oświadczyły, że są zdolne pod kątem psychofizycznym do świadczenia tego typu usług,

  • zamieszkują w okolicy osoby, dla której przeznaczone są usługi,

  • przeszły szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy,

  • zostały zaakceptowane przez organizatora usług i osobę, na rzecz której usługi te mają być świadczone.

​W jaki sposó otrzymać wsparcie.

Osoba zainteresowana pomocą w formie usług sąsiedzkich składa wniosek o udzielenie pomocy w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubominie ul. Kopernika 7; 11-135 11-135 Lubomino tel. 733 155 933. Przyznanie pomocy następuje po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o powyższą formę pomocy oraz skompletowaniu dokumentów niezbędnych do ustalenia sytuacji dochodowej strony.

Nieodpłatne usługi sąsiedzkie przysługują osobom, których dochód nie przekracza kryterium dochodowego wskazanego w ustawie o pomocy społecznej, tj. kwoty 776zł (osoba samotnie gospodarująca) lub 600zł na osobę w rodzinie (osoba w rodzinie).

Osobom, których dochód przekracza wymienione wyżej kryteria organ ustali odpłatność zgodnie z Uchwałą nr LIII/331/2023 Rady Gminy Lubomino z dnia 21 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych oraz usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich oraz odpłatności za te usługi, szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, oraz trybu ich pobierania.

Program „Korpus Wsparcia Seniorówna rok 2024 dla mieszkańców Gminy Lubomino w zakresie usługi „opieki na odległość”.

Gmina Lubomino przystąpiła do Rządowego Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 – moduł II, będzie to kontynuacja formy wsparcia dla osób starszych w wieku 60 lat i więcej z terenu Gminy Lubomino przez dostęp do tzw. usługi „opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.

Adresatami Programu są seniorzy w wieku 60 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

W ramach Programu seniorom w wieku 60 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w następujące funkcje:

  • Przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,

  • Detektor upadku,

  • Czujnik zdjęcia opaski / urządzenia,

  • Lokalizator GPS,

  • Funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,

  • Funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).

Opaska bezpieczeństwa połączona jest z całodobowym Centrum monitoringu. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie przycisku alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się z dyspozytorem (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka), który podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy osobie potrzebującej. W zależności od sytuacji może on poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów) lub wezwać służby ratunkowe.

Udział w Programie jest bezpłatny. Usługa „opieki na odległość” finansowana będzie ze środków pochodzących z dotacji celowej budżetu państwa do 80% oraz środków własnych gminy.

 

Informacje

Liczba wyświetleń: 109
Utworzono dnia: 11.06.2024

Historia publikacji

  • 11.06.2024 14:03, Administrator
    Edycja strony: Korpus Wsparcia Seniorów
  • 11.06.2024 13:49, Administrator
    Edycja strony: Korpus Wsparcia Seniorów
  • 11.06.2024 13:47, Administrator
    Edycja strony: Korpus Wsparcia Seniorów